był konkurs, były pyszności, słodkości i nie tylko.. mus z mango, migdałowy chłodnik, drink, żelki, gorąca czekolada.. koktajl ananasowo jabłkowy, malinowa chmurka. zupa groszkowa, z batatów, krem z papryki, ze szpinaku, z selera, pietruszkowe pesto. wszystko pyszne. wygrał uroczy zielono czerwony mus.. z awokado i truskawkami.
czerwono zielony mus z awokado i truskawkami
/pomysł i wykonanie Pauli
2 szt awokado
25ml kremówki
2 łyżki cukru
150g truskawek
sok z 1/2 cytryny
100ml kremówki
1 łyżka cukru
kilka kropel ekstraktu z wanilii
Awokado zblenduj z dodatkiem 25ml kremówki i cukru. Przełóż zielony mus do wybranej wysokiej szklanki. Truskawki zblenduj z sokiem z cytryny i gotowym czerwonym musem pokryj zieloną warstwę. Teraz pora na śmietankę. Pozostałą kremówkę zblenderuj z cukrem oraz kilkoma kroplami waniliowego ekstraktu, a następnie udekoruj nią wierzch Twojego musu z truskawek i awokado.
w nagrodę blender Philips HR 1363.. jaki jest? biało szary. z wygodną do trzymania rączką i długim kablem (jak się lubi przemieszczać po kuchni jak ja, to cenna zaleta). w komplecie prócz podstawowej końcówki także pojemnik z podziałką (bardzo przydatny!) i dodatkowy z ostrzami do siekania (orzechy czy mrożone owoce w mig zostają zamienione w drobne kawałeczki). do użycia dwie moce - zwykła i turbo. idealnie zmiksował wiórki kokosowe do ciasteczek, zmrożone maliny do deseru, a i kremowa zupa z groszku powstała z jego pomocą. odrobinę głośno działa, ale przymykam na to oko, bo jestem bardzo z niego zadowolona.
A to ja wrzucę mój "Deser przemytniczy". W pucharku układać: na spodzie krótko zmiksowane truskawki, potem warstwa jogurtu zmiksowanewgo z owsianką, dalej zmiksowane kiwi, jogurt z owsianką, zmiksowane brzoskwinie i na szczycie listek mięty. Celem jest przemycenie owsianki;)
OdpowiedzUsuńZupa ze Szreka: Groszek mrożony gotuję w osolonej i posłodzonej lekko wodzie. Gdy jest miękki, ale jędrny wylewam wodę i dodaję go do bulionu. Razem z bulionem miksuję blenderem. Dodaję jeszcze śmietankę z rozbełtanym żółtkiem i gotowe. Zimą podaję z maźgiem sosu sojowego i śmietanki w ramach dekoracji + grzanki, latem z prażonymi pestkami dyni lub groszkiem ptysiowym.
OdpowiedzUsuńTo i ja rzucę przepisem a może akurat mi się poszczęści:)
OdpowiedzUsuńKrem z batatów z kokosową nutką i limonką
1 duży batat
1,5 cebuli
2 plasterki świeżego imbiru
1 łyżeczka masła
2 łyżki mleka kokosowego instant
sól do smaku
pieprz kajeński do smaku
1 łyżka soku z limonki
2 łyżki jogurtu naturalnego
2 plasterki limonki
Cebulę kroimy w kostkę i obsmażamy na maśle, tak by tylko zmiękła. Dodajemy obrane i pokrojone w dużą krostę bataty, imbir. Mieszamy.
Wlewamy wody tyle by przykryła bataty z cebulą, dodajemy mleko w proszku kokosowe i dokładnie mieszamy.
Gotujemy do miękkości batatów.
Miksujemy na gładki krem, doprawiamy solą, pieprzem i dodajemy sok z limonki.
Nalewamy do miseczek, do każdej dodajemy po łyżce jogurtu robiąc wzorki i układamy po plasterku limonki przekrojonym na pół.
Ja w takim razie proponuję czerwono-zielony mus:
OdpowiedzUsuń250g truskawek
sok z 1/2 cytryny
1 awokado
200ml kremówki
4 łyżki cukru
kilka kropel ekstraktu z wanilii
Truskawki zblenderuj z dodatkiem soku z cytryny. Następnie zblenderuj osobno awokado z 50ml kremówki i cukrem. Do pucharka lub szklanki przelej najpierw mus truskawkowy, następnie mus z awokado, a na końcu zblenderuj pozostałą kremówkę z dodatkiem ekstraktu z wanilii i pokryj nią wierzch czerwono-zielonego musu. Podawaj schłodzony lub od razu po przygotowaniu :)
Pozdrawiam!
mam chyba taki sam sprzęt, dostałam go na urodizny rok temu;) jeden z najlepszych prezzentów ever!
OdpowiedzUsuńHej hej :) a ja zapodam prosty deserowy napój z mego bloga zresztą.
OdpowiedzUsuńTruskawkowy z pistacjami
20 wyszypułkowanych truskawek
200 g jogurtu naturalnego
2 łyżki cukru trzcinowego
łyżeczka cukru waniliowego
szczypta cynamonu
5 orzeszków pistacjowych
Truskawki z cukrem i jogurtem oraz cynamonem miksujemy blenderem.
Orzeszki obieramy ze skorupki i tłuczemy w moździerzu na niezbyt małe kawałeczki.
Napój przelewamy do kubeczków lub szklaneczek. Przed podaniem posypujemy orzeszkami.
To może ja podam mój przepis na piankę jogurtową z truskawkami :
OdpowiedzUsuńSzklankę truskawek przesypać cukrem i poczekać, aż puszczą sok. Potem zmiksować.
Galaretkę truskawkową rozpuścić w szklance wrzątku, wystudzić mieszając. Gdy jest chłodna i zaczyna tężeć, dodać zmiksowane truskawki i duży jogurt naturalny, lekko ubić. Zastudzić w lodówce. Jeden z pyszniejszych deserów na lato :)
A ja proponuję zimny babski drink na upalne dni:
OdpowiedzUsuń1 szklanka Malibu
1/2 szklanki soku z limonki
1 szklanka soku z pomarańczy
1/2 banana
1/2 szklanki kruszonego lodu
2 łyżki cukru trzcinowego
Miksować blenderem, spożywać zaraz po przygotowaniu w zmrożonych w zamrażarce wysokich szklankach. .
A niech będzie na dokładkę mus z mango:
OdpowiedzUsuńKrojąc dwa dobrze schłodzone dojrzałe owoce na pół, wyjmujemy pestki.Kroimy na plastry, zostawiając kilka do dekoracji. Pozostałe miksujemy na puree.Dodajemy sok z 1 cytryny, w którym to wcześniej moczyliśmy garśc jasnych rodzynek.Wsypujemy cukier, słodzik bądz miód do smaku (wystarczy 50 g)Ubijamy na sztywno 3 białka dodając 10 g cukru i łączymy z musem. Dodajemy rodzynki, mieszamy i obdzielamy 4 łakomczuchów, ozdabiając pozostawionymi plasterkami mango.
Do czasu podania przechowujemy w lodówce.Smacznego !
Nie jest to żaden oryginalny przepis, ale za to zdrowy i idealny na początek dnia (ważna jest też szybkość przygotowania). Mleko + owoc + blender, czyli wzór uniwersalny na pyszny koktajl. Polecam truskawki, jagody, maliny ... oraz czarne porzeczki. Przez to, że składniki miksuje blender, napój jest dość gęsty i nawet lekko puszysty. Osobiście cukier uważam za zbędny, gdyż koktajl jest pyszny sam w sobie. Jednocześnie dostarcza wapnia z mleko i witamin z owoców. Można oczywiści dodać jakieś płatki czy też wcześniej pokruszone (również w blenderze) orzechy i wartościowy odżywczo posiłek gotowy.
OdpowiedzUsuńAsiejko, jak ma byc zdrowy przepis to ja dołożę swój. Na takie upalne dni jak teraz zmiksowany obiad, który możemy zabrać ze sobą np. na plażę w dobrze zakręcanym kubku
OdpowiedzUsuń300 ml soku pomidorowego
pół puszki tuńczyka lub serek tofu - 40g
łyżka siemienia lnianego
rozgnieciony mały ząbek czosnku(opcjonalnie, ale warto:)jesli i nasz Towrzysz będzie pił taką miksturę;)
łyżka morszczynu(do nabycia w aptece, lub w dobrym sklepie zielarskim)
Na deser można zabrać(w drugim kubku):
300ml soku pomarańczowego
4 suszone morele
łyżka zarodków pszennych lub 2 łyżki otrębów pszennych
Wszystko powyższe tak, jak Twoje rozdrabniam i miksuję:) Wypijam ze smakiem:)
Kształt galaretki cudny:)
Och, taki blender to jedno z moich marzeń... Może zdążę pożyczyć taki od cioci i stworzyć jakiś blenderowy przepis:)
OdpowiedzUsuńEh, cudnie by było mieć takiego pomocnika na własność:)
Szybki sorbet
OdpowiedzUsuńjeden banan
kilka garści zamrożonych owoców (borówki amerykańskie/maliny/truskawki)
ewentualnie cukier
Kroimy banana, wrzucamy wszystko do tej części która na reklamie w poście jest po lewej i nie jest trzepaczką :) i blendujemy aż zrobi się gładkie. Pyszne
No to ja wrzucam przepis na wczoraj wymyślone i przetestowane ciasto "Wulkan":
OdpowiedzUsuń1.Pieczemy biszkopt (6 jajek, szklanka mąki tortowej i szklanka curku pudru):
-rozdzielamy białka i żółtka
-żółtka ucieramy z połową szklanki curku pudru do jasnożółtego koloru
-białka ubijamy na sztywno, a następnie dodajemy pozostały cukier i chwilkę miksujemy ( w ten sposób piana nam nie opadnie, a biszkopt będzie puszysty)
-pianę z białek przekładamy do ukręconych żółtek, następnie przesiewamy do tego mąkę i wszystko delikatnie mieszamy drewnianą łyżką
-jedną tortownicę i jedną prostokątną blachę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy do nich masę biszkoptową (w miarę cienka warstwa)
-pieczemy ok.15-20 min w temp 180 st.C (do suchego patyczka)
2. Lekko ostudzony biszkopt prostokątny kroimy w trójkąty (8sztuk)
3. Miskę (nada kształt ciasta) wykładamy folią spożywczą, a następnie układamy w niej biszkoptowe trójkąty (wierzchołkiem do środka miski, podstawą do brzegów miski). Między trójkątami mogą być małe przerwy.
4.Przygotowujemy masę:
- serek mascarpone 120 gram miksujemy z ok.40g cukru pudru
- dwie śmietanki 30% 120ml ubijamy na bitą śmietanę
- pudełeczko malin blenderujemy i mieszamy z wcześniej przygotowana ostudzoną, ale nie sztywną galaretką malinową lub inną(przygotować wg opakowania, ale z połową wody)
-serek, śmietankę i maliny łączymy i wylewamy na biszkopt w misce. Przykrywamy biszkoptem upieczonym w tortownicy. Przykrywamy folią spożywczą i pozostawiamy w lodówce do zastygniecia(najlepiej na noc).
5. Zastygnięte ciasto wykładamy na talerz przewracając miskę "do góry nogami". Stroimy wg uznania np.posypując cukrem pudrem lub polewając polewą.
Krem nie jest tak słodki jak w cukierni, również biszkopt nie ma proszku do pieczenia ani konserwantów. Polecam :)
Jeżeli można, to dorzucę jeszcze sorbet pomarańczowo-bazyliowy. Zmiksować obraną pomarańczę, dodać szklankę soku z pomarańczy i garść posiekanej bazylii. Zmiksować ponownie, przelać do maszynki do lodów lub mrozić i miksować co godzinę, aż do uzyskania gładkiego sorbetu.
OdpowiedzUsuńZUPA KREM Z GRILLOWANEJ PAPRYKI :)
OdpowiedzUsuńSkładniki:
* 4 czerwone papryki
* 2 łyżki masła
* 1 drobno pokrojona cebula
* 1/3 łyżeczki suszonego rozmarynu
* 1,5 l wywaru drobiowego lub warzywnego
* 3 łyżki koncentratu pomidorowego
* pół szklanki śmietany 18%
* sól, pieprz, sproszkowana czerwona papryka – do smaku
Paprykę kładziemy na blaszce i opiekamy w piekarniku obracając regularnie, aż skórka się spiecze. Odstawiamy na 20 minut, żeby wystygła. Następnie usuwamy ogonki i pestki i obieramy ze skórki.
W głebokim rondlu roztapiamy masło. Wkładamy do niego cebulę i rozmaryn i smażymy na małym ogniu przez około 5 minut. Jeśli użyliśmy świeżej gałązki rozmarynu – wyrzucamy ją. Dodajemy bulion, koncentrat pomidorowy i pokrojoną na kawałeczki paprykę i gotujemy 15 minut.
Miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodajemy połowę śmietany i doprawiamy do smaku. Podajemy ozdobioną łyżeczką śmietany.
bardzo fajny konkurs i nagroda :)
OdpowiedzUsuńdołączę w takim razie swoją propozycje na hummnus, pyszną wegetariańską pastę
Składniki:
-cieciorka (1 lub 2 szklanki)
-sezam lub tahini
-czosnek (ząbek, dwa, wg gustu)
-sok z cytryny
-olej
-trochę wody
-przyprawy, (sól, pieprz i kminek, można dać posiekaną natkę pietruszki)
Cieciorkę namoczyć na noc (można dać z puszki, wtedy nie trzeba moczyć), zamienić wodę i gotować ok. godziny, aż cieciorka będzie w środku miękka. Wodę posolić.
Miękką cieciorkę odcedzić i od razu zmiksować blenderem.
Dolać oleju i trochę wody, dodać przyprawy, czosnek, zmiksować.
Następnie dodać zmielony w młynku lub blenderem sezam (ok. pól szklanki).
Dodać sezam do cieciorki i zmiksować.
Dodać sok z cytryny (ok. ćwiartka cytryny ).
Konsystencja powinna być taka by hummnus nadawał się do smarowania
W celu zmiany konsystencji po prostu dolewamy wody.
Kiedy już otrzymamy pożądaną przez nas konsystencję, sprawdzamy czy smak nam odpowiada, jeśli nie, to dodajemy soli/pieprzu/kminku/czosnku/cytryny/sezamu, co tylko chcemy.
Podawać z chlebem, np. razowym, waflami ryżowymi.
"swój własny pomysł i recepturę na zdrową potrawę, którą przygotować można z użyciem blendera"
OdpowiedzUsuńjestem właśnie na diecie proteinowej, w której podstawa są białka. Więc zaproponuję:
pyszną zupę pieczarkową.
Bierzemy 200g pieczarek, 1duzy jogurt light, kostka rosołowa, mała cebulka, zioła prowansalskie, czosnek.
Pieczarki oczyścić, pokroić na ćwiartki i ugotować na kostce.
Następnie do blendera wrzucamy pieczarki i miksujemy z czosnkiem, cebulką. Następnie łączymy z jogurtem, można dodać wywaru z pieczarek i zioła. Zagotować. Udekorować połówką jajka. Smacznego
A moze zupka ?
OdpowiedzUsuńKrem z zielonego groszku z serami :
Bardzo smaczna zupka krem . Szybko się ja robi .
Czas : 30 minut .
Składniki :
1 puszka zielonego groszku
½ szklanki słodkiej śmietanki
1 łyżka miękkiej Fety lub białego sera kremowego
1 łyżka masła
½ litra rosołu drobiowego
2 łyżki usiekanego zielonego koperku
groszek ptysiowy
sól
pieprz zielony mielony
1,5 łyżki mąki
1 żółtko
4 łyżki utartego sera Chedara
Odłożyć 2 łyżki groszku . Resztę gotować w rosole przez 10 minut .Dodać śmietankę i Fetę .Zmiksować blenderem lub przetrzeć przez sito . Doprawić do smaku solą i pieprzem .Zagęścić rozrobiona w zimnej wodzie mąką .Zagotować . Rozrobić w odrobinie zupy żółtko i dodać do zupy – zamieszać .Wrzucić cały groszek. Podawać posypaną pokrojonym koperkiem z groszkiem ptysiowym . Na wierzch posypać utartym serem Chedar .
A sos słodki do deserów ?
OdpowiedzUsuńSos brzoskwiniowy do kluch na parze :
Wnuki uwielbiają wszelkie dania na słodko .Często robię np kluchy drożdżowe z takimi sosami.
Czas : 15 minut
Składniki :
2 łyżki masła
6 połówek brzoskwiń z syropu
1 łyżka kisielu brzoskwiniowego
1/2 szklanki słodkiej śmietanki 18 %
1/2 szklanki syropu od brzoskwiń
2 łyżki cukru
W rondelku rozpuścić masło. Pokroić drobno 3 połówki brzoskwiń i włożyć na masło .Chwilę smażyć , a potem rozetrzeć blenderem .Dolać śmietankę , cukier. W syropie rozrobić kisiel i wlać do garnka. Ogrzewać mieszając aż zgęstnieje.
Podawać podgrzane na parze kluchy drożdżowe , polane sosem i posypane pozostałymi brzoskwiniami ( w paseczki, plasterki lub kosteczkę ).
Blender używam przede wszystkim do robienia koktajli, sosów, deserów i oczywiście zup.
OdpowiedzUsuńProponuję więc zupę krem ze szpinaku:
W rondlu rozpuszczamy masło i przesmażamy jedną grubo pokrojoną cebulkę i 2 rozgniecione ząbki czosnku. Dodajemy 3 ziemniaki pokrojone w kostkę, zalewamy 3 szklankami bulionu z kurczaka i gotujemy na wolnym ogniu przez 15 minut. Dodajemy szpinak pokrojony i odstawiamy na kwadrans do ostygnięcia. Zupę miksujemy. Dodajemy kubeczek śmietany i chwilkę mieszamy na wolnym ogniu.
A ja nie podałam do siebie kontaktu bo nie mam bloga :/ Ale może być taki adres...Mój przepis na ciasto "Wulkan" był wyżej :)
OdpowiedzUsuńżelki
OdpowiedzUsuńpyszne zdrowe wyjatkowe:)
3 łyżki żelatyny
2 łyżki galaretki
zalać pół szklanki przegotowanej, chłodnej wody i zostawić do napęcznienia (na jakiś 5 minut)
W międzyczasie przygotować owoce.np garść zblenderowanych malin-mogą byc mrożone
Wrzucamy owoce oraz napęczniałą żelatynę do garnuszka, dodajemy sok z cytryny oraz cukier i podgrzewamy do rozpuszczenia się żelatyny. Pilnujemy by nie dopuścić do wrzenia
Masę rozlewamy do pojemniczków na lód -najlepiej tych silikonowych, wstawiamy do lodówki i czekamy az zastygną. Gotowe
Nie doczytałam czy wolno więcej przepisów, ale dodaję dwie zupy.
OdpowiedzUsuńChłodnik migdałowy na słodko
100 g białego chleba np. tostowego bez skórki
300 g migdałów zblanszowanych
500 ml wody
100 ml białego wina
kubeczek jogurtu
3 łyżki soku z pomarańczy
łyżeczka skórki z cytryny i pomarańczy
owoce sezonowe do dekoracji
Migdały namoczyć w wodzie na noc. Dołożyć chleb na chwilę, żeby wchłonął wodę. Wyciągnąć chleb, odsączyć migdały i zmiksować wszystko (bez wody) w blenderze na gładką masę. Dolać wino, skórkę i sok z cytrusów. Podawać z jogurtem i świeżymi owocami.
Chłodnik migdałowy wytrawny
100 g białego chleba np. tostowego bez skórki
300 g migdałów zblanszowanych
3 ząbki czosnku
500 ml wody
100 ml białego wina
100 ml oliwy
3 łyżeczki soku z cytryny
Migdały namoczyć w wodzie na noc. Dołożyć chleb na chwilę, żeby wchłonął wodę. Wyciągnąć chleb, odsączyć migdały i zmiksować wszystko (bez wody) w blenderze na gładką masę. Dolać wino, oliwę, czosnek i sok z cytryny. Posolić, popieprzyć do smaku.
Zdrowe i prosty dip imprezowy
OdpowiedzUsuńSkładniki
1. Dowolny duży gęsty jogurt (taki większy kubek)
2. Kawałek sera pleśniowego np. blue (może być wielkości pudełka do zapałek, im więcej go damy,tym gęstszy intensywniejszy smakowo-serowo będzie dip)
3. Opcjonalnie przyprawy i zioła, które lubimy (np. sól, tymianek..)
Składniki wrzucamy/wlewamy do garnuszka i mielimy blenderem na gładką masę. Chłodzimy w lodówce przed podaniem. Świetnie pasuje do krakersów.
asieja nie za pozno na kolejny przepis?
OdpowiedzUsuńCzekolada na gorąco z musem malinowym
1 tabliczka białej czekolady Wedla
1/2 tabliczki czekolady deserowej Wedla
4 -5 łyżek mleka 3,2%
+ miseczka malin
1. Czekoladę połamać na kawałki, wrzucić do małego rondelka, dolać mleka i rozpuścić na wolnym ogniu, stale mieszajac. Jesli jest zbyt gęsta - dolać łyżke mleka. Nie zagotowywać. Zdjac z ognia.
2. Maliny zmiksować blenderem - przetrzeć przez sito aby pozbyć sie pestek.
3. Do filiżanki wlać czekolade (tylko 3/4 objetości) Powoli dolać - celujac w srodek filiżanki - malinowy mus. Mozna udekorować listkiem mięty, wiórkami białej czekolady albo wcale. Pycha. Najbardziej szkoda jak się już mus skończy i zostaje do wypicia sama czekolada, skadinad rownie dobra.
A!
czekolada jest raczej malo slodka, co w polaczeniu z kwaskowatymi malinami wcale nie przeszkadza.
OdpowiedzUsuńCHŁODNIK Z ZIELONEGO GROSZKU I MIĘTY
Składniki:
- szklanka ugotowanego świeżego groszku
- szklanka jogurtu naturalnego
- gałązka świeżej mięty
- sól, pieprz
Wykonanie:
Wszystkie składniki wrzucić do pojemnika i rozdrobnić blenderem. Rozlać do szklaneczek. Udekorować liskami mięty. Podawać schłodzone.
TĘCZOWY DESER
OdpowiedzUsuńSkładniki:
- brzoskwinie
- banan
- maliny lub truskawki
- kiwi
- likier pomarańczowy do smaku
Wykonanie:
Owoce zmiksować oddzielnie blenderem. Układać warstwami w wysokiej szklance w kolejności: brzoskwinie, banan, maliny, kiwi. Polać po wierzchu kilkoma kroplami likieru. Udekorować listkami mięty i owocami malin.
to może jeszcze my zaproponujemy coś prostego i adaptowanego do polskich warunków. idealny dodatek do makaronów, mięs i ... nie da się go zrobic bez blendera.
OdpowiedzUsuńPesto pietruszkowe:
Czas przygotowania: ok. 10 minut
Składniki:
1 1/2 szklanki liści świeżej pietruszki (z jednego pęczka)
1/2 szklanki orzechów włoskich
3 łyżki sera gouda startego na drobne wiórki
6-8 łyżek oliwy z oliwek
sól
pieprz
Pęczek natki pietruszki myjemy, obrywamy same listki z drobnymi gałązkami (zostawiamy te grubsze). Orzechy włoskie przebieramy (w sprzedawanych często paczkach łuskanych orzechów znajdują się kawałki łupin) i prażymy przez 2-3 minuty na patelni. Twardy ser (np. gouda) ścieramy na tarce na drobniutkie wiórki. Wszystkie składniki: pietruszkę, orzechy, wiórki serowe, oliwę umieszczamy w blenderze (najlepiej w małym pojemniku, jeśli macie wybór) i blendujemy na jednolitą masę. Doprawiamy solą i pieprzem. Jeśli jest za mało płynna - dolewamy więcej oliwy. Jeśli pesto ma postać kilka dni, oliwa powinna tworzyć cienką warstewkę na wierzchu pesto (zabezpieczy to przed wysychaniem).
Przepisy autorskie:)
OdpowiedzUsuńChłodnik owocowy:
-2 szklanki truskawek
-1 szklanka mrożonych malin (lub mrożone truskawki, a świeże maliny)
-1/2 szklanki śmietanki kremówki
-1/3 szklanki cukru pudru
-1 łyżeczka esencji waniliowej
-1 łyżka mleczka kokosowego
-świeże listki mięty
-1 gałka lodów waniliowych
-3 łyżki syropu brzoskwiniowego
Owoce miksuję w blenderze na mus. Dodaję cukier, esencje, mleczko kokosowe, mięte i lody. Ponownie miksuję. Chłodzę w lodówce przez około 2h. Po tym czasie przelewam mus do miseczek. Z śmietanki i syropu robię "ślimaczki". Można dodatkowo przybrać świeżymi listkami mięty.
Smacznego!
Koktajl letni:
-1 banan
-1 brzoskwinia z puszki
-3 łyżki syropu brzoskwiniowego
-1/2 szklanki wody smakowej
-1 gałka lodów
wszystkie składniki umieszczam w blenderze miksuję. Wlewam do kubka ze słomką i palemką.
Smacznego
Pozdrawiam,Beata
To ja dodam swój przepis na pesto :)
OdpowiedzUsuńDzisiaj można zobaczyć je na blogu
http://rozkoszsmaku.blox.pl/2010/07/Pesto-slonecznikowe.htmlPESTO SŁONECZNIKOWE
Składniki:
- 40 g listków bazylii
- 1/3 szklanki ziaren słonecznika
- 1/3 szklanki oliwy
- 1/3 szklanki tartego sera typu parmezan
- 3 ząbki czosnku
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
Wykonanie:
Wszystkie składniki wrzucić do blendera, zmiksować. Przełożyć do słoiczka, zalać oliwą (dzięki temu pesto nie będzie się psuło), przechowywać w lodówce. Używać do makaronów, grzanek.
Ja też staruję w konkursie, ja też!
OdpowiedzUsuńMa być zdrowo - coś z rybką może być? To będzie pasta śledziowa.
- 1 puszka filetów śledziowych w oleju ( śledzie są bogatym źródłem pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego, witamin A i D oraz E, B6 i B12, a także żelaza, cynku i miedzi oraz fosforu i jodu ),
- 2 jajka ugotowane na twardo ( źródło białka, witamin A, D oraz niektórych witamin z grupy B),
- 2 łyżeczki majonezu ( najlepiej domowej roboty ),
- 2 łyżeczki musztardy ( wiadomo produkowana z gorczycy, która pobudza wydzielanie soku żołądkowego i poprawia trawienie),
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego (źródło likopenu),
- szczypiorek (zawiera dużo witaminy C, B2, karoten, sód, wapń, potas, fosfor i żelazo, przyspiesza trawienie, obniża ciśnienie, wzmaga apetyt),
- pieprz ( podobnie jak musztarda wspomaga proces trawienia ).
Filety odsączyć z oleju. Razem z jajkiem zmiksować blenderem na gładką masę. Dodać majonez, musztardę i koncentrat oraz szczyptę pieprzu – połączyć razem.
Na koniec posiekać drobno umyty szczypiorek i wymieszać z powstałą pastą. Serwować na kromeczkach razowego pieczywa ( żeby było zdrowiej oczywiście :) :) :)
Ja proponuję klasyczną zupę krem z porów z dodatkiem czosnku niedźwiedziego.
OdpowiedzUsuńSkładniki:
* 2 pory łącznie z kawałkiem zielonym
* 0.5-0.75 litra rosołu
* 1 łyżka masła lub oliwy z oliwek
* szczypta gałki muszkatołowej
* 1 łyżeczka suszonego czosnku niedźwiedziego*
* groszek ptysiowy
Wykonanie:
Pory kroimy na połowę i dokładnie myjemy. Następnie kroimy w drobne talarki i wkładamy na rozgrzane masło. Chwilę podsmażamy i zalewamy 1 szklanką rosołu. Gotujemy do miękkości. Dolewamy kolejną szklankę rosołu, dodajemy suszony czosnek niedźwiedzi, szczyptę gałki i miksujemy na gładki krem. Uzupełniamy rosołem do konsystencji jaką chcemy, dlatego nie podaję dokładnej ilości rosołu. Gęstość zupy zależy też od wielkości użytych porów. Zupę krem z porów podaję z groszkiem ptysiowym, ale można także z małymi grzaneczkami. Nie doprawiam jej już solą ani pieprzem, ale jeżeli ktoś ma ochotę, to oczywiście można to zrobić.
Podam Ci przepis na chłodnik, który zawładnął moim serduchem w tamtym roczku, przepis autorski
OdpowiedzUsuńChłodnik arbuzowo-truskawkowo-porzeczkowy
składniki: garść truskawek, czarnych porzeczek oraz pół arbuza
Myjemy,usuwamy szypułki,miksujemy w blenderze wszystkie składniki króciutko,możemy lekko dosłodzić do smaku np. cukrem trzcinowym:).Schładzamy. Podajemy z kluskami,bułką słodką ,sucharkami lub w postaci koktajlu wyjadanego łyżeczką-uwaga jest dosyć gęsty.
Na zdrowie!:)
OOOO... to można dodawać przepisy splagiatowane z internetu???
OdpowiedzUsuńjak niby później phillips będzie mógł wykorzystać przepis jeśli okaże się on plagiatem??? chyba firma nie chce mieć problemów z prawami autorskimi....??
Kilka przykładów:
Przepis EWELOSY pochodzi ze strony o gotowaniu należacej do CYFRY +
http://www.kuchnia.tv/kuchnia_przepis_0-0-3385_zupa-krem-z-batatow.html
hembrita i jej Zupa ze Shreka:
http://www.mojegotowanie.pl/przepisy/zupy/bagienna_zupa_nigelli
http://www.mojeprzepisy.pl/Przepis/zupa_shrek/
http://www.kobieta.pl/gotowanie/przepisy-kulinarne/zupy/zobacz/artykul/zupa-krem-z-zielonego-groszku/
http://ewejkawkuchni.blox.pl/2009/09/Zupa-bagienna.html
To ja tez sie dolacze ;-) I tez z przepisem juz wczesniej publikowanym u mnie na blogu:
OdpowiedzUsuńhttp://blogotowanie.blox.pl/2010/04/Kolorowe-roladki-z-indyka-dla-niejadkow.html
Kolorowe roladki z indyka:
Składniki:
1 kg piersi z indyka
1 żółta papryka
1 czerwona papryka
1 zielona papryka
3 ząbki czosnku
100 g masła
bułka tarta do panierowania
1-2 jajek
olej do smażenia
sól, pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Pierś umyć i pokroić na filety o grubości około 1 cm. Filety rozbić jak na schabowe, oprószyć solą i pieprzem i zostawić w lodówce na czas przygotowywania nadzienia.
Paprykę i czosnek kroimy w kosteczkę. Następnie smażymy każdą paprykę na oddzielnej patelni. Do każdej dodajemy ząbek czosnku. Smażymy aż wyraźnie zmiękną. Miksujemy w blenderze. Tak powinny nam powstać trzy kolorowe masy do nadziewania naszych filetów. Każdą masę miksujemy dodatkowo jeszcze z 1/3 miękkiego masła. Solimy do smaku.
Każdy filet smarujemy jedną z paprykowych past i zwijamy jak roladkę. Panierujemy maczając najpierw w bułce tartej, potem w jajku i jeszcze raz w bułce tartej.
Smażymy z obu stron na głebokim tłuszczu. Podajemy gorące jako danie obiadowe, lub na zimno jako przekąskę. Można też pokroić każdy kotlet na mini roladki mięsne.
o! jaki fajny konkursik!!!
OdpowiedzUsuńja właśnie dziś zaczynam przygodę z moim blogowaniem o gotowaniu...
jako świeżo upieczona "Pani domu" zamierzam dzielić się moimi dokonaniami kulinarnymi i czerpać pomysły od innych użytkowników :)
zaraz podzielę się z Wami jakimś przepisikiem z użyciem blendera...
... choć ja ostatnio (z racji przeprowadzenia się do nowego mieszkania) muszę do rozdrabniania używać widelca a do ubijania - ręcznej ubijaczki ;)
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńAsiejo droga :) a ja zaproponuję prostą zupę serową miłość moich dzieci od lat kilku :)
OdpowiedzUsuńProsta, szybka :)
W garnku zagotować wodę wraz z bulionetką Knorra drobiową zagotować. W osobnym garnku 3 serki topione Złoty ementaler zmiksować z niedużą ilością rozpuszczonej bulionetki. Przelać całość do zupy doprowadzić do wrzenia. Podając posypać startym żółtym serem.
Była jeszcze u nas wersja ze zmiksowanymi ugotowanymi brokułami. Czyli zupa żółto-zielona.
To ja opiszę mój autorski przepis na puree brokułowe z kiełkami.
OdpowiedzUsuńSkładniki:
1 brokuł
2 ząbki czosnku
3 łyzki serka mascarpone
sól
świeżo mielony pierz
duża garść mieszanki kiełków samodzielnie wyhodowanych ( z rzodkiewki, lucerny, kapusty czerwonej, lnu, sloncznika)
Wykonanie:
Brokuła myjemy, dzielimy na różyczki, układamy w parowarze razem z obranym czosnkiem i parujemy ok 25 min.
Brokuła z czosnkiem i serkiem miksujemy blenderem, doprawiamy, łączymy z kiełkami, mieszamy.
Takie piuree plus sztuka mięsa i to mój idealny i ulubiony obiad.
Dopiszę jeszcze przepis dla dzieci, który przed chwilą wymysliłam i wykonałam dla mojej rocznej córeczki :)
OdpowiedzUsuńKisiel malinowo-porzeczkowo-marchewkowy
Składniki:
1 młoda marchewka
garść malin
garść czerwonej porzeczki
woda
1 łyżka cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
Wykonanie:
Marchewkę gotujemy na parze 10 min, kroimy w plasterki, razem z malinami i oczyszczonymi porzeczkami miksujemy blenderem na mus.
Ok szklankę wody zagotowujemy z cukrem.
W musie rozprowadzamy mąkę ziemniaczaną i przelewamy go do wrzątku szybko ubijając trzepaczką, zagotowujemy.
Przekładamy do salaterki.
Jakie pyszności dziewczyny! Przemytniczy deser rules - doskonale pobudki rozumiem :)
OdpowiedzUsuńZupa z selera naciowego, zielonej papryki i pokrzyw.
25 g masła
1 łyżka oliwy
1 średnia cebula
1,5 strąka zielonej papryki
0,5 dużej główki selera naciowego (łodygi i liście)
pęczek liści młodych pokrzyw
kilka liści zachować do przybrania
1 ząbek czosnku
1 l bulionu drobiowego
sól, pieprz
grzanki/chleb z masłem do podania
W garnku rozgrzać masło i oliwę. Dodać posiekaną cebulę, posolić (żeby się zeszkliła, a nie zezłociła), smażyć ok. 5 minut mieszając od czasu do czasu.
Pokroić paprykę, dość drobno, dodać do garnka i smażyć kolejne 5 minut.
Pokroić drobno seler, dodać do garnka i smażyć jeszcze 5 minut.
Dodać pokrojony czosnek i wlać bulion, przykryć nieszczelnie garnek i gotować na małym ogniu ok. 20-30 minut, tylko do momentu aż seler zmięknie. Zestawić garnek z ognia, przestudzić, dodać liście pokrzyw (łodygi precz)i zmiksować oraz doprawić zupę.
Przepis jest rozwinięciem tego, który już zamieściłam na blogu http://przyduzymstole.blogspot.com/2010/01/zupa-z-selera-naciowego-i-zielonej.html
Buziaki :)
droga/i Anonimie,
OdpowiedzUsuńzastanowił mnie Twój komentarz, przyznaję. postanowiłam więc zwrócic się z pytaniem w tej sprawie do Przedstawicielki Philipsa. w odpowiedzi zacytowała ona regulamin (dostępny w tej notce). i wierzę, że wszyscy biorący udział w konkursie zapoznali się z jego zasadami.
"§4 Nagrody ptk.3 "Zwycięzca konkursu oświadcza, że jest autorem nadesłanej do Konkursu treści"
§6 Postanowienia końcowe ptk. 4 Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez uczestnika regulaminu konkursu w całości. Uczestnik zobowiązuje się doprzestrzegania określonych w nim zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w konkursie.
Uczestnicy biorąc udział w konkursie muszą zaakceptować regulamin zanim wezmą w nim udział."
mam nadzieję, że wątpliwości wyjaśnione?
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTak sobie jeszcze myślałam, co bym zrobiła jakbym miała blender. Wymyśliłam coś takiego:
OdpowiedzUsuńPOMIDOROWO - POMARAŃCZOWY RELISH
Składniki:
- 3 pomidory
- 1/2 obranej pomarańczy
- garść rodzynek
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- szczypta chilli
- szczypta oregano
- sól
Wykonanie:
Rodzynki namoczyć w wodzie na 15 min. Pomidory sparzyć, zdjąć skórkę. Pociąć na cząstki, wrzucić do blendera, dodać cząstki pomarańczy, odciśnięte rodzynki, przyprawy i zmiksować w blenderze.
Podawać do mięs, w szczególności będzie pasować do kurczaka i białych ryb.
Ten "dziwny" dobór składników jest nieprzypadkowy. Robię podobny sos na ciepło do kurczaka po hindusku (również mojego autorstwa) i takie słodko-pikantno-kwaskowate połączenie jest rewelacyjne.
Na pewno jest to smaczniejsze i zdrowsze niż niejeden gotowy sos czy keczup ze sklepu. I bardzo szybko można go zrobić (składniki nie są wyszukane, a ich połączenie zadziwia) - oczywiście jeśli ma się blender ;)
Czyli wszystko jasne - to MUSI być przepis autorski...
OdpowiedzUsuńja dorzucę mój który jeszcze w tym roku nie robiłam, ale czekam na ogródkowe jagody:)
Malinowo - jagodowa chmurka
javascript:void(0)
300g malin
100 ml wody
100 g cukru pudru
200 g jagód/borówek
2 - 3 łyżki cukru
szklanka śmietany kremówki
Maliny umyć i zmiksować. Dodać wodę i cukier puder i dokładnie wymieszać. Wstawić do pojemnika do zamrażarki na 2 godziny. Po tym czasie należy zmiksować do puszystości i ponownie mrozić 2 minimum godziny.
Jagody posypać cukrem i odstawić aż puszczą sok. Śmietanę ubić na sztywno (gdy lubicie słodką - dodajcie cukru pudru).
Do pucharków nakładać kolejno - łyżkę jagód wraz z sokiem, kulkę lub dwie sorbetu malinowego na środek a dla zwieńczenia dzieła należy to wszystko pokryć bitą śmietaną
:)
kiedy można spodziewać się wyników??? :)
OdpowiedzUsuńjuż za chwileczkę, już za momencik.. ;-) niebawem.
OdpowiedzUsuńto taka 2-dniowa chwileczka, widzę :-P hi hi hi
OdpowiedzUsuńAnonimowy,
OdpowiedzUsuńnie bardzo rozumiem?
wyniki zostały podane 14 lipca, czyli dokładnie tego dnia, gdy pisałam :-) wygrała Paula, notka pokonkursowa wyżej. pozdrawiam.
oj, przepraszam, myślałem, że wyniki będą podane pod tym postem i ciągle odświeżałem tą stronę zamiast zajrzeć wyżej ;-)
OdpowiedzUsuń